Elewacja domu wymaga co jakiś czas solidnego odświeżenia.
Zewnętrzne ściany narażone są na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych oraz różnego rodzaju zabrudzenia takie, jak np. kurz, mech, pleśń, sadza z komina czy odchody ptaków. Regularne dbanie o nią pozwoli cieszyć się świetnym wyglądem każdego budynku przez długie lata.
Mycie elewacji
Niektóre zabrudzenia wystarczy dokładnie wyczyścić szczotką i zmyć wodą. Jednak z większością brudu, szczególnie jeśli gromadził się latami, sama woda sobie nie poradzi. Wówczas należy użyć myjki ciśnieniowej, która za pomocą wody pod dużym ciśnieniem jest w stanie zmyć naprawdę poważne zabrudzenia. Dodatkowo pomocne będą preparaty dedykowane do czyszczenia elewacji budynków, które posiadają aktywne składniki myjące. Powinny one usunąć większość trudnych zabrudzeń i zadziałają na pleśnie i grzyby, a przy tym będą bezpieczne dla powierzchni ścian.
Malowanie elewacji
W niektórych sytuacjach nie wystarczy samo gruntowne mycie elewacji. Kiedy kolor ścian został zniszczony przez działanie promieni słonecznych, powstały drobne uszkodzenia lub nie uda się usunąć wszystkich zabrudzeń, wówczas konieczne staje się malowanie elewacji.
Jak przygotować i przeprowadzić proces malowania elewacji?
Malowanie elewacji to proces, który może przebiegać w szybki i sprawny sposób, ale należy się do niego dobrze przygotować. Oto etapy, które należy wykonać podczas odświeżania elewacji przez malowanie:
1. Ocena stanu powierzchni ścian – należy znaleźć wszelkie uszkodzenia, pęknięcia, zabrudzenia.
2. Naprawa uszkodzeń powierzchni ścian
3. Usuwanie zabrudzeń i zawilgoceń
4. Gruntowanie podłoża
5. Dobór odpowiedniej farby
6. Malowanie elewacji
W jakich warunkach najlepiej malować elewację?
Malowanie ścian budynków należy przeprowadzać w warunkach określonych przez producenta farby. Najlepiej jeśli odbywa się ono w dzień bezdeszczowy i przy odpowiedniej temperaturze powietrza, najlepiej w okolicach 20-25°C. Malowania nie należy wykonywać w bezpośrednim nasłonecznieniu, gdyż farba może szybko zasychać, co skutkować będzie nierównomiernym kolorem na ścianach.
Jaka farba będzie najlepsza do malowania elewacji?
Do malowania różnego rodzaju powierzchni świetnie nadaje się farba fasadowa LAKMA FASMAL. Dobrze sprawdzi się ona na podłożach wykonanych z zapraw cementowych, betonowych cementowo-wapiennych, a także tynków cienkowarstwowych (akrylowych, silikonowych, mineralnych, silikatowych czy silikatowo- silikonowych), będących wykończeniem systemów dociepleń na bazie płyt styropianowych.
Farba ta zawiera wysokiej jakości składniki i jest odporna na działanie warunków atmosferycznych, w tym także promieni UV. Posiada ona wysoką siłę krycia. Powierzchnie malowane tą farbą są odporne na szorowanie.
Farbą FASMAL można również malować przedmioty i obiekty wykonane z niemetalowych materiałów budowlanych typu tynk, beton, kamień, cegła, a także przedmioty drewniane i drewnopodobne.